Ke každé koloběžce DÁREK ZDARMA

Domů / Jak vybrat koloběžku

Jak vybrat koloběžku

Koloběžky se staly velmi oblíbeným sportovním náčiním a setkáváme se nimi denně u téměř všech věkových skupin.

Podle čeho koloběžku vybíráme:

Mezi nejdůležitější kritéria výběru patří výška dítěte a jeho zkušenosti. Na grafu určítě výběr správné výšky koloběžky.

Koloběžky dělíme:

Koloběžky pro děti:

Pro ty nejmenší, které s koloběžkováním začínají již od útlého věku. Doporučený věk od cca 3 do 6ti let. Tyto koloběžky splňují účel jízdy na koloběžce, nicméně nejsou určeny pro dovádění ve skateparku, spíš pro osahání si jízdy na koloběžce.

Koloběžky pro začátečníky:

Koloběžky od věku cca 6ti do 12ti let, do hmotnosti jezdce 40kg, v cenové hladině do cca 4 tisíc korun. Při výběru je nutné věnovat pozornost správné výšce řídítek k jezdci. Zpravidla jsou tyto koloběžky určeny jezdcům do výšky 170cm. I tyto koloběžky mají uvedenou nosnost 100kg, nicméně je nutné si uvědomit, že to platí pro zátěž, skákání, kdy je hmotnostní namáhání koloběžky mnohem vyšší při nižší hmotnosti jezdce. Koloběžky obsahují například plastová kolečka, středy s nižší přesností ložisek, závitovou hlavici a závitové hlavové složení. Slouží tedy pro základní triky ve skateparku jako je bunnyhop, tailwhip, 180, barspin, grindy/slidy na kovových překážkách, případně pro běžnou jízdu mimo skatepark na rovném a čistém povrchu bez kamínků atd. Velikost koleček doporučujeme 100mm.

Je důležité si uvědomit, že u těchto koloběžek obvykle upgrade pouze komponentů není možný nebo je neekonomický.

Koloběžky pro středně pokročilé

Tyto koloběžky již obsahují kvalitnější díly a vydrží drsnější zacházení. Tyto koloběžky jsou v cenové hladině cca 3 až 6 tisíc korun. Jsou určeny i pro vyšší jezdce s vyšší hmotností. U těchto koloběžek je také snazší upgrade nebo obměna opotřebovaných komponent (kolečka, vidlice…) než u základní kategorie. Cena nových komponent je ale také dražší, jsou to kvalitnější komponenty.

Koupí koloběžky v této kvalitativní úrovni si zajistíte, že koloběžka vydrží a případně ji bude možné snadno upgradovat.

Koloběžky pro nejlepší

Profesionální koloběžka s cenou cca od 4 tisíc korun pro zkušené jezdce. Tyto koloběžky jsou složeny z nejkvalitnějších dílů od světových výrobců.

 

Podle čeho dále vybíráme koloběžku:

Výška koloběžky – jezdec by se při jízdě neměl hrbit, neměl by mít napnuté ruce. Vyšší řidítka se dají zkrátit, nižší vyměnit za vyšší. Viz počáteční kapitola.

Šířka koloběžky – poslední trend jsou co nejširší řidítka, koloběžka se snadněji ovládá. Širší deska je pohodlnější pro jezdce a snadněji se s ní dělají streetové triky.

Deska – deska hraje hlavní roli na koloběžce, desky máme různých délek (45-58cm) a šířek (10-13cm), velikost desky by měla být úměrná velikosti bot. Tvar desky v příčném řezu má vliv na bezpečnost a možnosti triků. Ideální je krabicový tvar desky bez ostrých hran. Začátečnické koloběžky mívají ostré hrany na bocích a nejsou tak vhodné pro triky u kterých točíme deskou.

Řidítka – řidítka hrají především estetickou roli, důležitá je jejich výška šířka, což jsme si již popsali. Tvar řidítek se rozděluje na „T“ (téčková) a tvar „Y“ (BMX styl). Velkou roli hraje materiál řidítek, kdy ocelová řidítka (CrMo) jsou pevnější, ale zase těžší a levnější. Hliníková řidítka jsou lehoučká, ale zase méně odolná a dražší. Pro začátečníka a středně pokročilého jezdce je výhodnější mít hliníková řidítka. Pokročilý jezdec potřebuje spíše řidítka ocelová s vyšší výdrží.

Kolečka – větší kolečko rychleji jede a lépe se s ním překonávají překážky, standardní velikost koleček je 110mm. U koloběžek pro začátečníky se používá velikost 100mm. Nově se objevují kolečka o velikosti 120-125mm, které jsou vyhledávaná u pokročilých jezdců. Plastové kolečko je méně odolné, hůře vypadá, ale je 3x levnější než kolečko kovové.

Vidlice – vidlice máme ocelové (těžší a levnější) nebo hliníkové (lehké a dražší). Vidlice je spojena s kompresním systémem, kterých máme několik typů (závitový, HIC, IHC, ICS, SCS). Každá vidlice pojme různé velikosti koleček od 100 do 125mm.

Brzda – rozdělujeme na „pružinovou“ a „flex“. Pružinová brzda se snadněji ovládá začátečníkům, brzda je osazena na ose s pružinou, která zvedá brzdu, často dochází k únavě pružiny a brzda za jízdy rachotí. Flex brzda je nejoblíbenější, brzda je napevno přichycena k desce, při sešlápnutí se brzda flexibilně prohne. Brzda na Freestyle koloběžce neslouží k brzděni jak jsme zvyklí u jízdního kola, ale pouze k přibrzďovaní.

Kompresní systém – kompresní systém se stará o utažení hřídele řízení (vidlice) v desce. Kompresních systému je celá řada. Závitový je nejběžnější u začátečnických koloběžek. Nejpoužívanější je SCS a ICS. Stále častěji se používá IHC (IHIC), což je zmenšenina profesionálního kompresního systému HIC, na HIC ovšem potřebuje řidítka o větším průměru tuby (oversize).

Headset – neboli hlavové složení je ložisko umístěné v hrdle desky, které zajišťuje protáčení hřídele řízení (vidlice) a je pod tlakem kompresního systému. Kvalita ložiska ovlivňuje hladkost protáčení řidítek, což je potřebné pro provádění pokročilejších triků. Do začátečnických koloběžek jsou montována levnější kuličková ložiska a do pokročilejších koloběžek se montují průmyslová celo-zapouzdřená ložiska, které se snadněji a hladce točí. Headset se rozděluje na "integrovaný" (deska má připravené misky pro ložiska) a na "neintegrovaný" (deska nemá misky pro ložiska, misky jsou součástí headsetu) Dále se rozděluje na "závitový" (součástí je matice pro závitovou vidlici) a "nezávitový" headset.

Pegy – doplněk koloběžky pro pokročilé triky, začátečníkům koloběžku s pegama nedoporučujeme.

Ložiska - ložiska v kolečku se označují podle přesnosti ABEC-1 - ABEC-15... (vyšší číslo = přesnější). Přesnější ložiska by měly být rychlejší. Důležitější než přesnost je však konstrukce a materiálové složení ložiska, která se většinou neuvádí. Ložiska v kolečkách je vhodné měnit při výskytu prvních problémů, čistění ložisek nemá význam. Při koupi nových ložisek se řídíme referencemi značky a k čemu jsou ložiska určeny, nikoli jen podle hodnoty ABEC. U nových koloběžek se můžou kolečka točit různě, některé snadno, některé hůře, kdy se nejedná o vadu a nepoznáte tak ani kvalitu ložiska, kdy snadno točivé kolečko může mít nekvalitní ložisko s větší vůlí a proto se snadno točí, nebo to může být známka vysoce kvalitního ložiska... Hůře točící se kolečka můžou mít kvalitnější ložisko s malou vůlí a tedy vysokou přesností, kdy ložisko se uvolní až během používání a vydrží tak mnohem déle... Kvalitu ložisek poznáte až v praxi.

Materiál – ocel nebo hliník? Ocel je odolnější, levnější, ale mnohem těžší. Lehčí koloběžka se snadněji ovládá, lépe se s ní dělají triky.

 Jak prodloužit životnost koloběžky:
- Ke své koloběžce se chovám slušně. Neházím s ní, ale jezdím na ní
- Grindování na hrubém povrchu (kámen, beton, neoježděné zábradlí) velmi ničí desku. Vyhledávejte místa, která již byla "objevena" a jsou dostatečně oježděná od předchozích uživatelů.
- Je dobré používat pegy. Namísto desky se opotřebuje peg (který je výrazně levnější).
- Voskujte spodek desky. Šetří to desku (stejně jako voskování šetří lyže).  
- Voskujte i překážku, pokud to etiketa parku/spotu dovoluje
- Nejezděte s uvolněnou brzdu a osičkou
- Dbejte na to, aby vše bylo správně dotaženo (hlavové složení, zadní osa). Povolené šrouby ničí nejen ložiska, ale i desku.
- Nejezděte v mokru
- Vracejte triky čistě. Čím více odpružíte dopad v kolenou, tím více šetříte nejen desku, ale i své kosti
- Snažte vracet triky do dopadu překážky (dopad do sklopené roviny překážky výrazně tlumí zatížení). NEJHORŠÍ JE SKÁKAT FLY-OUTY = skok mimo rampu na rovný povrch (tzv. na placku)
- Nepůjčuj svoji koloběžku kamarádům. Mohou vážit o 30 kg více a mít zcela jiný styl jízdy